Hem Program Tävlingar Medlemsblad Klubbstugan Historik Kontakt Logotyper Länkar Login
Bokskogsrundan 1 maj 2003
MS, 11,2 km
  1. Tommy Olofsson, Björnstorps IF 38:48
  2. Magnus Lundberg, IFK Trelleborg 40:07
  3. Tomas Alterlo, Heleneholms IF 42:52
  4. Jonas Bengtsson, GF Idrott 43:00
  5. Mattias Herbst, Björnstorps IF 43:16
  6. Jesper Sjölander, Björnstorps IF 44:53
  7. Per Viklund, Njurunda OK 46:34
  8. Jonas Holmgren, Heleneholms IF 46:47
  9. Björn Skärman, Frösö IF 48:29
  10. Dan Alterlo, Heleneholms IF 48:48
  11. Håkan Huselius, Björnstorps IF 50:52
KS, 11,2 km
  1. Britt Sjögren, Björnstorps IF 46:52
  2. Victoria Persson, Heleneholms IF Triteam 46:58
  3. Lotta Huselius, Björnstorps IF 47:34
  4. Anna Fällgren, Heleneholms IF 51:28
  5. Marina Svensson, Heleneholms IF 52:55
M22, 11,2 km
  1. Gabriel Fredriksson, Björnstorps IF 41:38
  2. Björn Tapper, Björnstorps IF 49:18
K22, 11,2 km
  1. Hanna Nilsson, Björnstorps IF 1:04:12
M35, 11,2 km
  1. Anders Bengtsson, Ryssbergets IK 0:39:02
  2. Erik Månsson, Heleneholms IF 41:44
  3. Jörgen Holmqvist, IK Finish 42:36
  4. Kenth Floreng, Heleneholms IF 43:35
  5. Nils-Arvid Olofsson, Ystads IF 44:33
  6. Peter Hagerman, Tockarps IF 44:49
  7. Ulrik Andersson, Råby FK 47:47
  8. Niclas Agroth, Heleneholms IF 48:03
  9. Kalle Christoffersen, Heleneholms IF 50:36
  10. Peter Bergqvist, Heleneholms IF 53:08
K35, 11,2 km
  1. Susanne Löfgren, Heleneholms IF 47:45
  2. Jona Dahlqvist, Heleneholms Tri Team 50:04
  3. Bodil Mårtensson, Björnstorps IF 51:10
  4. Siw Nyringgård, HLK-92 0:51:32
  5. Tina Persson, Heleneholms IF 53:27
  6. Ullis Brolin, Simrishamns AIK 53:42
  7. Ingela Folkesson, FK Snapphanarna 54:05
  8. Tarja Nilsson, FK Åsen 54:10
  9. Marie Elmqvist, Heleneholms IF 54:40
  10. Anna Nilsson, FK Snapphanarna 56:12
  11. Carina Hammarstrand, IS Skanne 59:49
M40, 11,2 km
  1. Odd Nyheim, IFK Trelleborg 38:04
  2. Arne Mårtensson, Björnstorps IF 40:03
  3. Magnus Lindén, Ystads IF 42:23
  4. Anders Östman, Heleneholms IF 42:49
  5. Göran Kvarnerup, Heleneholms IF 43:04
  6. Kenneth Jonsson, Heleneholms IF 43:53
  7. Lars-Åke Engdahl, GF Idrott 44:41
  8. Johannes Mattisson, Björnstorps IF 48:52
  9. Bert Elmqvist, Heleneholms IF 50:19
  10. Lars-Henrik Westeson, Heleneholms IF 51:14
  11. Claes-Håkan Westeson, Heleneholms IF 52:29
M45, 11,2 km
  1. Anders Persson, GF Idrott 42:57
  2. Per Månsson, Björnstorps IF 45:30
  3. Torbjörn Persson, IS Skanne 45:40
  4. Lars Löfvall, Heleneholms IF 45:52
  5. Hans Jönsson, Heleneholms IF 46:43
  6. Lars-Göran Alm, FK Snapphanarna Ängelholm 48:50
  7. Gert-Inge Tapper, Björnstorps IF 49:42
  8. Sven Nilsson, Björnstorps IF 52:39
K45, 11,2 km
  1. Anna-Karin Hansson, FK Snapphanarna 52:37
  2. Ylva Jönsson, Heleneholms IF 54:45
  3. Margaretha Nilsson 55:42
M50, 11,2 km
  1. Magnus Bergh, Heleneholms IF 43:59
  2. Martin Martinez, Björnstorps IF 44:59
  3. Tord Svanfelt, Heleneholms IF 45:14
  4. Bo Andersson, Björnstorps IF 46:09
  5. Bo-Göran Malmborg, Heleneholms IF 47:11
  6. Clive Cole, Björnstorps IF 48:10
  7. Kjell Möller, FK Snapphanarna 49:58
  8. Kenneth Svensson, IS Skanne 52:52
  9. Stig-Olof Larsson, Björnstorps IF 55:57
  10. Bertil Pålsson, Heleneholms IF 1:00:17
  11. Kerry Linell, Friskis & Svettis, Lund 1:04:17
M55, 11,2 km
  1. Börje Hammarstedt, Malmö FK 40:34
  2. Klas Paulsson, Eslövs AI 45:47
  3. Hans-Ingvar Andersson, Heleneholms IF 46:25
  4. Kaj Pedersen, Tockarps IK 46:41
  5. Ulf Karlström, Heleneholms IF 49:22
  6. Kenneth Kolnby, Heleneholms IF 49:35
  7. Mats Ingers, Heleneholms IF 51:50
  8. Gert Bengtsson, Andrarums IF 52:43
  9. Bertil Tykersson, Lödde Motion 52:48
  10. Roland Larsson, Snapphanarna 55:06
  11. Jörn Hårfstrand, GF Idrott 59:13
K55, 11,2 km
  1. Gunilla Mårtensson, Lugi 56:50
  2. Kristina Hårfstrand, GF Idrott 1:10:27
  3. Ulla Seger, IS Göta 1:11:51
M60, 11,2 km
  1. Ingvar Olausson, Heleneholms IF 44:24
  2. Sven-Otto Paradis, IS Göta 48:58
  3. Sven Simonsson, Hässleholms AIS 50:08
  4. Björn Videfors, GF Idrott 50:43
  5. Sven Svanfelt, Heleneholms IF 51:44
  6. Ulf Agrell, Heleneholms IF 54:52
  7. Lennart Bengtsson, Andrarums IF 55:17
  8. Sören Halvarsson, IFK Trelleborg 56:46
  9. Sven-Göran Persson, FK-Snapphanarna 59:02
  10. Eiry Ranvide, Malmö Spårvägars IF 59:24
  11. Bertil Svensson, Ryssberget 1:06:44
  12. Peter Ortlepp, Heleneholms IF 1:25:41
M65, 11,2 km
  1. Åke Bengtsson, IFK Helsingborg 53:50
  2. Sune Cederpil, Björnstorps IF 58:28
  3. Ulf Stehn, IFK Helsingborg 59:42
  4. Lennart Persson, IS Skanne 1:04:03
  5. Rolf Persson, Heleneholms IF 1:25:59
M70, 11,2 km
  1. Gunnar Nilsson Heleneholms IF 54:24
  2. Folke Persson, Hästveda OK 1:00:40
M75, 11,2 km
  1. Bo Malmborg, Heleneholms IF 59:17
  2. Joel Larsson, P7 Ystad 1:03:26
  3. Werner Ahlqvist, Heleneholms IF 1:07:45
  4. Jacob Lundström, IK Snapphanarna 1:23:39
MM, 11,2 km
  1. Niclas Persson, Malmö Brandkårs IF 42:06
  2. Johan Fransson, IS Kullen 43:13
  3. Joakim Persson, Konditori Amarant 43:48
  4. José Bustamante, Barrikaden 46:01
  5. Patrik Lill, IFK Trelleborg 46:45
  6. Jan Forsberg, AB Tetra Pak 47:40
  7. Magnus Åhlund 47:51
  8. Bengt Olsson, REXAM 47:53
  9. Fredrik Bassman, Vellinge Friskis & Svettis 47:57
  10. Mats Persson, Halmstad 48:41
  11. Jim Andesson, Dupont Chemoswed IF 48:46
  12. Ulf Bjelkne, Plannja 48:53
  13. Per Kraft, REXAM 48:56
  14. Christer Eriksson, IS Skanne 49:06
  15. Mats Leijon 49:11
  16. Jens Persson 49:45
  17. Sven Köhler, Lunds Lasaretts IF 50:02
  18. Johan Svanfelt, Klubben Cyklisten 50:21
  19. Per Hansson, Gambro AB 50:47
  20. Anders Ström 51:26
  21. Per Andersson, Bygghälsokonsulten 51:36
  22. Kenneth Andersson, Lunds Lasaretts IF 51:37
  23. Lars Persson, Rexam Fosie 51:40
  24. Bo Fehrm, Conditori Tessina 51:48
  25. Anders Olofsson, Heleneholms IF 52:01
  26. Peter Jönsson, Dupont Chemoswed IF 52:04
  27. Joakim Klüft, Tema de Luca 52:08
  28. Daniel Ehde, Malmö FK 52:18
  29. Lars Moberg, Hyllie SDF 52:45
  30. Dan Klingberg, Dupont Chemoswed IF 52:59
  31. Bo Olofsson, REXAM 53:20
  32. Peter Karancsi, Malmö FDK 53:33
  33. Jan Antreski 53:37
  34. Arne Nordberg, Malmö 54:19
  35. Jörgen Danielsson, Ystad 54:27
  36. Cehå Sennerstig 54:31
  37. Arne Strandberg, VA-verket Malmö 54:35
  38. Tony Bendrin 55:12
  39. Bengt Sjöstrand 55:21
  40. Heinz Somplatzki, Helsingborgs hamn AB 55:48
  41. Christian Fridh 56:18
  42. Carl-Gustaf Ivarsson, FK Snapphanarna, Ängelholm 56:34
  43. Stefan Svensson, Landskrona 56:43
  44. Lennart Sörensson, Oxie 56:57
  45. Christer Ahlquist, Telia IF 57:00
  46. Göte Persson, Hörbykorpen 57:08
  47. Ove Löf, Malmö 57:42
  48. Jörgen Persson, Ryssbergets IK 58:14
  49. Björn Norrud, 59:26
  50. Bo Hansson, Halmstad 1:00:17
  51. Arne Svensson, REXAM 1:00:20
  52. Rolf Westerlund, Trelleborg 1:00:27
  53. Björn G Mattsson, Postens Kamratklubb 1:02:37
  54. Tomas Pohjantähti, 1:02:43
  55. John Londal, 1:03:54
  56. Mike Bolstridge, GTS 1:03:57
  57. Mattias Svensson, Svedala 1:04:26
  58. Jonas Jeppsson, REXAM 1:04:39
  59. Åke Henriksson, 1:04:55
  60. Olle Nilsson, Ryssbergets IK 1:07:38
  61. Bengt Arvelid, Härlöv 1:09:33
  62. Per-Ove Ottosson, Gambro IF 1:09:35
  63. Lennart Hoffert, FK Snapphanarna 1:09:57
  64. Bert Lindgren, VA verket Malmö 1:10:13
  65. Rolf Nilsson, Malmö 1:25:15
KM 11,2 km
  1. Pernilla Lundbladh, Heleneholms IF 49:34
  2. Pernilla Klein, Heleneholms IF Tri Team 53:16
  3. Eva Jönler, Svedala 56:44
  4. Pernilla Ny, Heleneholms Triathlon 59:18
  5. Elise Meijer 1:01:11
  6. Marie Ottosson, Malmö 1:04:53
  7. Raya Abedypour 1:09:20
KMM 4,5 km
  1. Gert Olsson, FK Snapphanarna 19:34
  2. Jan Dahlqvist, Heleneholms Triteam 20:29
  3. Ola Sandberg, OK Gynge 21:00
  4. Terezilda da Silva, FK Snapphanarna 21:35
  5. Carina Henriksson, CMT/MMT 22:23
  6. Kjell Persson, FK Snapphanarna 22:51
  7. Jan Carlsson, 23:53
  8. Marianne Gottlieb-Vedi, Björnstorps IF 25:05
  9. Kjell Malmgren 25:09
  10. Vivianne Lingmalm 25:19
  11. Anna-Lena Jansåke 27:09
  12. Lena Näbbelin, Karisma 28:20
  13. Ulla Öhman, Malmö FK 29:19
  14. Lennart Nilsson, Sjöbo 30:23
  15. Gunnar Åkerman, Svedala 32:22
  16. Karen Persson, Hästveda OK 34:52
  17. Inger Bengtsson, Andrarums 42:22
  18. Anna-Lisa Persson, Hörby 42:24
P 12 2,3 km
  1. Daniel Jonsson, Heleneholms IF 10:08
  2. Eivind Gottlieb-Vedi, Björnstorps IF 10:31
  3. Viktor Jansåker, Lomma FIK 10:45
  4. Alexander Cole, Björnstorps IF 11:29
  5. Ulf Tapper, Björnstorps IF 13:00
P 13-14 2,3 km
  1. Rickard Olsen, MKK 09:59
  2. Robin Nilsson, FK Snapphanarna 10:10
P 15-16 2,3 km
  1. Sebastian Cole, Björnstorps IF 08:10
  2. Ola Tapper, Björnstorps IF 09:47
F 12 2,3 km
  1. Ronja Mårtensson, Björnstorps IF 10:40
  2. Jenny Sandberg, IFK Trelleborg 12:15
  3. Emelie Jönler, Svedala 12:34
  4. Karolina Andersson, Kävlinge 12:46
F 13-14 2,3 km
  1. Julia Mårtensson, Björnstorps IF 09:31
  2. Elin Söderqvist, Heleneholms IF 10:17
  3. Amanda Nordberg, Malmö 14:32
F 15-16 2,3 km
  1. Sandra Nilsson, Björnstorps IF 08:03
Copyright © 2005 Malmö Frisksportklubb